سبک دکوراسیون کلاسیک

در مورد طراحی داخلی و معماری به سبک کلاسیک چه چیزی در ذهن دارید؟ فرش های دستبافت رنگارنگ و طرح دار، مبلمان استیل و گلدوزی شده با دسته و پشتی بلند، تزئینات فلزی و چوبی گرانبها در طلایی و نقره ای تیره، پارچه های مخملی و ترمه سنگین، و پرده های باشکوه از ابریشم گلدار…

و شاید کاغذ دیواری مجلل لجنی و نارنگی، دیوارهای تزئین شده با نقش و نگارهای گچی و نقش های سنتی، و در نهایت سقف های بلند گچ بری شده با شکوه که عناصر معماری داخلی به سبک کلاسیک هستند.

سبک دکوراسیون کلاسیک  و عناصر سنتی و اصیل آن، مهربانی و صمیمیت خانه های اصیل قدیمی و کاخ های تاریخی باشکوه را تداعی می کند و می تواند جلوه ای بسیار گرم و باشکوه در دکوراسیون داخلی فضاهای ایرانی ایجاد کند.

با وجود رواج اجناس و مبلمان به سبک مدرن، دکوراسیون کلاسیک همچنان در خانه های ایرانی طرفداران زیادی دارد. اگر به طراحی سبک کلاسیک علاقه مند هستید و می خواهید نحوه چیدمان خانه به سبک کلاسیک را بیاموزید، این مطالعه نکات مهم و پیشنهادات کاربردی و مفیدی را برای شما نوشته است.

سبک دکوراسیون کلاسیک چیست؟

در ادبیات غیر آکادمیک زبان ما، معماری داخلی کلاسیک به طور کلی همانند معماری داخلی سنتی پذیرفته شده است. با این حال، تعاریف سبک کلاسیک با معماری داخلی سنتی متفاوت است، مفاهیم و روش های کاربردی آن با یکدیگر متفاوت است.

معماری کلاسیک به طور کلی به نوعی از معماری اطلاق می شود که از اصول معماری کلاسیک و یونان باستان، معماری رومی (دوره ویترویین) و معماری رنسانس ایتالیا برگرفته شده است. بسیاری از سبک های معماری مانند معاصر و نئوکلاسیک از معماری کلاسیک نشات گرفته و بعدها هویت خاص خود را پیدا کردند، اما کلمات مشترک بسیاری بین این سبک ها وجود دارد.

اصطلاح معماری کلاسیک به هر نوع معماری اطلاق می شود که از فلسفه زیبایی شناسی کهن استفاده می کند. به طور کلی، معماری کلاسیک با «معماری سنتی» یا معماری بومی متفاوت است، اما اغلب اصول مشترکی بین آنها وجود دارد. ساخت و ساز بر اساس اصول ریاضی و اشکال و اشکال هندسی دقیق و منظم است.

بیشتر بخوانید: روف گاردن کلاسیک

معرفی سبک کلاسیک در طراحی داخلی

پس از تعریف کلی بالا، می توان با بیانی ساده در مورد طراحی کلاسیک در دکوراسیون گفت:

دکوراسیون کلاسیک در واقع نوعی طراحی است که بر اساس سبک سنتی غربی تغییر کرده است. در دکوراسیون کلاسیک هر جزء با نظم و تعریفی خاص و با رعایت اصول دکوراسیون با هماهنگی ظریفی انتخاب و چیده می شود.

تقارن و هندسه معین، نظم و فاصله اصولی، رنگ ها و نقوش خاص و برجسته و استفاده از مصالح (مواد) گرانبها (مواد) به دست آمده از طبیعت مانند چوب، صدف دریایی، عاج، مرمر و سایر عناصر تجملی از اجزای جدایی ناپذیر این سبک محسوب می شود.

ویژگی های دکوراسیون کلاسیک

سبک کلاسیک ویژگی های زیادی در دکوراسیون داخلی دارد که برخی از آنها با سبک های دیگر مانند نئوکلاسیک و حتی مدرن مشترک است و برخی منحصر به این سبک است. کتاب ها و منابع مختلف ویژگی های متفاوتی را ذکر کرده اند.

اما در یک جمع بندی کلی، هفت ویژگی متمایز سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی که در اکثر طرح ها و چیدمان های انجام شده در این سبک به چشم می خورد، به شرح زیر است؛

• سفارش در هر جزء
• تقارن به ترتیب
• کنده کاری و منبت کاری پیچیده روی مبلمان
• سنگ فرش و گچ برجسته
• تن رنگ های کثیف و اصلی
• لوازم لوکس و آنتیک
• استفاده از مواد با کیفیت و با ارزش

دکوراسیون کلاسیک یعنی نظم در خانه شما!

مختصر و راحت؛ همه چیز را در جایی که می خواهید بگذارید و آن طور که می خواهید بچینید، ما هیچ دکوراسیونی به سبک کلاسیک نداریم!
هر مبلمان با هر شکل و اندازه ای باید در یک مکان خاص قرار داده شود و با لوازم جانبی تزیین شود.

چیدمان سبک کلاسیک به گونه ای است که در یک فضای بسیار محدود ممکن است بتوانید دکوراسیون را تغییر دهید و مکان مناسب دیگری برای مبلمان و دکوراسیون های مرتبط پیدا کنید.

فواصل کاملا منظم و با توجه به کاربری و اندازه و رنگ اجسام تعریف می شود و نمی توانید مثلا یک مبلمان سه نفره استیل طلاکاری شده را در فاصله ده سانتی متری یک ساعت ایستاده گلدوزی شده قرار دهید!

دکوراسیون کلاسیک یعنی نظم در خانه شما!

تقارن وسواس گونه در چیدمان اجزای دکوراسیون کلاسیک

شاید کلمه (OCD) را شنیده باشید؟ امیدوارم شما یا یکی از اعضای خانواده تان دچار چنین بیماری رایجی نشوید که در این صورت دستور کلاسیک ممکن است آن را تشدید کند!

اختلال وسواس فکری اجباری (OCD) یا اختلال وسواس فکری اجباری که در برخی از افراد باهوش، خلاق و قدرتمند با شدت های مختلف دیده می شود، دارای چندین ویژگی متفاوت است که افراد مبتلا را درگیر می کند، دو وسواس رایج در افراد مبتلا یک نظم بسیار مشخص است و آبادی قرینگی! این افراد با وسواس اصرار می کنند که همه وسایل دقیقاً به یک ترتیب و دقیقاً یکسان (بدون یک سانتی متر اختلاف!) قرار داده و چیده شوند و نمی توانند خانه یا فضای متفاوتی را تحمل کنند.

در هر صورت، فقط تصور کنید که یک فرد مبتلا به وسواس در یک خانه ایرانی با دکوراسیون کلاسیک، مبلمان و لوازم جانبی فراوان چه احساسی خواهد داشت! تمام روز و شب را باید با حمل اثاثیه سنگین و لوازم کلاسیک با ارزش و غول پیکر سپری کرد و احتمالاً این وسواس به جنون تبدیل می شود!

در معماری و دکوراسیون به سبک کلاسیک، اجزای مبلمان، اکسسوری ها، تزیینات دیوار و حتی نقوش و گلدوزی ها به صورت جفت و غیره طراحی شده و با توجه به یک عنصر یا خط مرکزی به صورت متقارن چیده می شوند.

این چیدمان دقیق و کاملا اصولی جلوه ای بسیار مجلل و باشکوه در دکوراسیون داخلی خانه ایجاد می کند و بیننده به راحتی تحت تاثیر این فضای مجلل و رسمی قرار می گیرد.

کنده کاری و گلدوزی پیچیده روی وسایل

هم مبلمان و هم دکوراسیون به سبک کلاسیک بدون تزئینات خام و برجسته نمی ماند. چه طرح کاخ‌های امپراتوری ایران، چه کاخ‌های پادشاهان فرانسوی و بناهای تاریخی ایتالیا، کافی است نگاهی به طرح‌های سبک کلاسیک بیندازیم.

هر یک از مبلمان و عناصر مختلف با دقت زیادی کنده کاری و تراشیده شده و از سادگی خالی است. نرده راه پله، دسته مبلمان چوبی، تزیینات دیوار و سایر اجزاء توسط هنرمندان چیره دست به صورت هماهنگ و جذاب طراحی و رنگ آمیزی شده است.

سنگ فرش و گچ برجسته

طراحی دیوار و سقف بسیار مجلل و استادانه یکی از شاخصه های سبک کلاسیک در معماری داخلی منازل و فضاهای رسمی است. گچ کاری های بی وقفه و یکپارچه، نقاشی های سقفی و پتینه کاری و خطوط سقف کلاسیک که به صورت قاب های متعدد یا پانل های متمایز بر روی دیوارها طراحی شده اند، عظمت و شکوه فضا را به نمایش می گذارند.

تن رنگ های اصلی و با وقار

همانند سایر ویژگی های دکوراسیون به سبک کلاسیک، در انتخاب رنگ نیز به همان اندازه نظم، دقت و رعایت اصول وجود دارد. یعنی حتی در انتخاب رنگ هم نمی توانید به سلیقه خود عمل کنید و باید در چارچوب قوانین آن را انتخاب کنید.

رنگ های رایج و پذیرفته شده در طراحی داخلی به سبک کلاسیک معمولا رنگ های اخرایی، قهوه ای، بژ و شیری هستند. رنگ های قرمز تیره، قرمز تیره و فیروزه ای گاهی در طراحی فضاهای لوکس کلاسیک استفاده می شود.

نکته مهم در انتخاب رنگ مناسب استفاده از رنگ های ملایم، سنگین و نه جیغ دار است! کارگردان است. رنگ های طلایی و سفید نیز به عنوان پس زمینه و دکوراسیون عمومی استفاده می شود.

از دکور و الگوهای پارچه ها برای ایجاد جلوه ای آرام در رنگ های قوی و تیره در سبک کلاسیک استفاده می شود. به عبارت دیگر، زیورآلات و نقوش معروف طرح کلاسیک را می‌توان بر روی پارچه‌های مبلمان، پرده‌ها و کف‌پوش‌های طراحی شده به این سبک مشاهده کرد.

لوازم لوکس و آنتیک

خب متاسفانه یا خوشبختانه اگر بخواهید دکوراسیونی به سبک کلاسیک در منزل و نشیمن خود اعمال کنید، دیگر نمی توانید از هر چیزی که به عنوان هدیه دریافت می کنید یا حتی زیبا و با ارزش را برای تزیین یک اکسسوری و فضا استفاده کنید. داخل خانه شما!

طراحی داخلی به سبک کلاسیک نه تنها مکانی برای تزیینات عتیقه و عتیقه های گرانبها، تزئینات دست ساز گران قیمت، مجموعه های کمیاب، فرش های نفیس و ظروف نقره ای و طلاکاری شده است، همه این اجزا باید به ترتیب دقیق با هماهنگی دقیق باشند. با مبلمان و دکوراسیون فضا.

به زبان ساده، دکوراسیون کلاسیک ( Classic decoration style )در تزیینات و تزیینات هزینه هنگفتی را بر دوش شما می گذارد و باید از عناصر ارزشمند و اغلب گران قیمت در تعداد، اندازه، تزیین و رنگ اکسسوری ها استفاده کرد.

استفاده از مواد با کیفیت و با ارزش

و در نهایت توجه داشته باشید که مصالح (مصالح ساختمانی) و مصالح به کار رفته در مبلمان لوکس و دکوراسیون به سبک کلاسیک اغلب از موادی مانند چوب طبیعی، فلزات گرانبها، سنگ های گران قیمت و کمیاب و حتی مصالح ساخته شده است.

موادی مانند عاج، چرم و ابریشم ارائه شده و ترکیب این مواد با تزئیناتی مانند تذهیب و رنگ‌های طبیعی و گران‌قیمت، جلوه و پایانی باشکوه و اصیل به فضای داخلی می‌بخشد.

در نهایت؛ جایگاه دکوراسیون کلاسیک در معماری داخلی خانه

اگر می خواهید با دکوراسیون داخلی و معماری کلاسیک آشنا شوید، امیدوارم این متن ساده برای شما مفید باشد، اما اگر می خواهید از سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده کنید، شما معمار نیستید، باید بدانید که اطلاعات و جزئیات این مقاله برای چیدمان چنین خانه ای کافی نیست.

شرکت خاک پی خانه ایرانیان

امروزه شرکت های زیادی در حوزه طراحی دکوراسیون کلاسیک خدمات انجام می دهند. این موضوع بسیار پر اهمیت است که شما طراحی دکوراسیون کلاسیک منزل خود را به شرکتی بدهید که با احترام به سلیقه شما و رعایت آن بهترین و زیبا ترین دکوراسیون کلاسیک را برای شما پیاده سازی و طراحی کند.
شرکت خاک پی خانه بهترین انتخاب برای طراحی دکوراسیون کلاسیک می باشد چراکه با هر بودجه ای که داشته باشید می توانید بهترین دکوراسیون را از خاک پی خانه درخواست کنید. برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *